Opis obrazka 1
Opis obrazka 2
Opis obrazka 3
Opis obrazka 4
Opis obrazka 5
Start Odbudowa Energetyki (1945-50) Przyjazd fachowców

Grupa Operacyjna Ministerstwa Przemysłu skierowana do Białogardu, przybyła na miejsce pod koniec kwietnia. Jednym z jej członków był pochodzący z Wilna inż. Zygmunt Adamowicz.

Z.Adamowicz pojawił się w Białogardzie z konkretnym zadaniem objęcia i zabezpieczenia elektrowni, z nominacją na jej kierownika.

Zgłaszających się do pracy Polaków kierowano głównie do pracy przy naprawach sieci. W teren wysyłano ich razem z monterami niemieckimi.

Zapleczem technicznym i administracyjnym tych ekip były dwa duże budynki administracyjne i różnego rodzaju pomieszczenia warsztatowe przyległe do głównego obiektu Elektrowni.

Z czasem, już po oddaniu całego terenu przez Rosjan, ustalił się podział zabudowań. W jednym budynku administracyjnym rozlokowały się służby i zarząd samej elektrowni, w drugim - zakład sieci

Na szefa tego ostatniego nominację otrzymał Leon Samulski. Wkrótce siły fachowe ośrodka białogardz-kiego zostały znacząco wzmocnione dzięki przybyciu zorganizowanej grupy elektryków kierowanej przez Feliksa Damskiego.

Chyba 1 maja przybyliśmy do Białogardu - opowiada Edmund Palinkiewicz, członek grupy. Wraz z pozostałymi monterami i dużą grupą monterów niemieckich stanowiliśmy zalążek służb sieciowych. Elektrownia pracowała, ale nie było gdzie wysyłać energii, bo linie były pozrywane.

Przyjeżdżali Polacy z majątków, osadnicy, prosili, żeby im światło podłączyć. Przywozili jedzenie, spirytus, krowę nawet dawali.Edmund Palinkiewicz