Opis obrazka 1
Opis obrazka 2
Opis obrazka 3
Opis obrazka 4
Opis obrazka 5
Start Niemiecka energetyka (1900-1945) Wojna

Wybuch II wojny światowej wpłynął negatywnie na całą działalność inwestycyjną w energetyce Prowincji Pomorskiej, choć z drugiej strony to właśnie np. w 1942 roku zmodernizowano rozdzielnię w Gościnie, czyniąc z niej jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu.

Obeszło się bez zniszczeń spowodowanych bombardowaniami, które tak mocno doświadczyły uprzemysłowione rejony Niemiec. Pewna degradacja techniczna urządzeń i sieci spowodowana była, podobnie jak w czasie I wojny, konfiskatą na cele wojenne deficytowych metali kolorowych, w tym setek kilometrów przewodów miedzianych, wymienianych na żelazne.

Wstrzymano też szereg kapitalnych remontów, odkładając je na czas powojenny.Z lokalnych wydarzeń czasu wojny warto wspomnieć o katastrofie zbiornika spiętrzającego wodę dla elektrowni w Rosnowie. Doszło do niej 14 marca 1940 roku w czasie wielkiej odwilży, na którą nałożyły się obfite deszcze.

Woda i kra lodowa przerwały tamę zbiornika i runęły starorzeczem w kierunku zbiornika elektrowni Heyka, zrywając i tu zaporę, a następnie zalewając Niedalino i niszcząc po drodze mosty, kładki, a nawet znacznie oddalony od miejsca katastrofy wiadukt linii kolejowej Białogard-Koszalin.